E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
 Haberler & Duyurular
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Ara Sınav Mazeret Sınavı Müracaatları Değerlendirme ListesiMotorlu Araçlar ve Uygulamalı Eğitim-Öğretim İşbirliği ProtokolüTeknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet Proje Açılış ToplantısıMezuniyet Çift Ders Sınavı ListesiYatay Geçiş Başvuru SonuçlarıYardımcı Doçentlik Yabancı Dil Sınavı SonucuMezun Durumda bulunan ve Sadece Stajı Kalan Öğrencilerimizin Dikkatine!Aralık Karma Fotoğraf Sergisi Okulumuzda AçıldıOkulumuz Futbol Turnuvası Tamamlandı20.12.2017 Çarşamba günü yapılması planlanan mühendislik yeterlilik sınavları hakkında10 KASIM 2017 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI“Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” Proje ortaklığımız geçtiTezmaksan Semineri Yapıldı2017-2018 Yatay Geçiş İlan Listesiİnşaat Teknolojileri 2017 EtkinlikleriArasınav(Vize) Mazaret Sınavına Girecek Öğrenci ListesiPERSONEL İLANIOtomotiv Firmaları ile Uygulamalı Eğitim Protokol İmzalandıORDİF 52'ye KatıldıkMekatronikçinin SCADA GünlüğüAcı Kaybımız10 Kasım 2016 Atatürk'ü Anma TöreniBölümler Arası Futbol Turnuvası DüzenlendiMekatronikçinin Staj GünlüğüKısmi Zamanlı Öğrenci BaşvurularıYabancı Dil Muafiyet Sınavı DuyurusuAvrupa Birliği Destekli Logistik Eğitimi Yüksekokulumuzda TamamlandıTekstilde Gençlerin Usta Elleri Projesi Kapsamında Kuzey Kafkas Tekstili ZiyaretMerkezi Yatay Geçiş Duyurusuİnşaat Teknolojisi Programı Önemini Artırıyor
Anasayfa

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü

Ülkemiz, ekolojik koşullarının uygunluğu nedeniyle dünyada tarımsal faaliyetlerde bulunan ülkeler içerisinde çok önemli bir konuma sahiptir. Türkiye sahip olduğu bu özelliğiyle, bir çok tür ve çeşidin gen merkezi konumundadır. Ayrıca, dünyada tarımı yapılan bir çok tür ve çeşit de ülkemizin uygun ekolojisine bağlı olarak rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bu yönüyle, Türkiye çeşit zenginliğiyle ve uygun tarımsal potansiyeliyle, dünya tarımında çok önemli bir konumdadır.

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü; Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak, Bahçe Tarımı ve Seracılık Programları şeklinde eğitim ve öğretime başlamıştır. Yüksekokulumuz Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü ülkemizdeki konumu itibariyle, dünyada lideri olduğumuz ve ürün olarak anavatanı olduğumuz fındığın en çok üretildiği Ordu İlinde bulunması nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Bölümümüz ülkemizin zengin tarımsal ürünlerinin yetiştiriciliği ve özellikle de fındık yetiştiriciliğiyle ilgili eğitim ve öğretimine devam etmekte ve Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz Ziraat Teknikeri ünvanını almaktadırlar.

 

Öğretim Elemanları

Yrd. Doç. Dr. Emel Karaca ÖNER
Yrd. Doç. Dr. Meryem YEŞİL
Öğr. Gör. Fatih Cihan ÖZEL

 

BAHÇE TARIMI PROGRAMI


Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Bahçe Tarımı Programında öğrencilerimiz iki yıllık eğitim ve öğretim sonunda Ziraat Teknikeri olmaktadırlar. Program kapsamında; bahçe ürünleri ve fındık yetiştiriciliği konusunda, modern ve yeni teknolojileri uygulayabilecek tüm mesleki ve teknik bilgiye sahip, yenilikçi ve çevre koruma bilincine sahip nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerimiz almış oldukları eğitimin yanı sıra, uygulama çalışmalarıyla da mesleki becerilerini geliştirebilmektedirler. Böylece, programdan mezun olan tüm öğrencilerimiz, tarımsal ürünlerin yetiştiriciliğinde tüm kültürel işlemlerin yürütülmesini, denetimini ve kontrolünü sağlayabilecek, özel sektörde rahatlıkla çalışabilecek veya bahçe tarımı konusunda kendi işlerini kurabilecek mesleki bilgi, beceri ve donanımlara sahip olmaktadırlar. Ayrıca, öğrencilerimiz mezuniyetleri sonrasında girecekleri dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı olmaları halinde, Ziraat Fakültelerinin ilgili bölümlerine dikey geçiş yapabileceklerdir.SERACILIK PROGRAMI

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Seracılık Programında öğrencilerimiz iki yıllık eğitim ve öğretim kapsamında; seracılık ve serada yetiştiricilik konusunda, modern ve yeni teknolojileri uygulayabilecek tüm mesleki ve teknik bilgiye sahip, yenilikçi ve çevre koruma bilincine sahip nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerimiz almış oldukları eğitimin yanı sıra, uygulama çalışmalarıyla da mesleki becerilerini geliştirebilmektedirler. Böylece, programdan mezun olan tüm öğrencilerimiz, özellikle seralar ve serada yetiştiricilik konularında ve tarımsal ürünlerin yetiştiriciliğinde tüm kültürel işlemlerin yürütülmesini, denetimini ve kontrolünü sağlayabilecek, özel sektörde rahatlıkla çalışabilecek veya seracılık konusunda kendi işlerini kurabilecek mesleki bilgi, beceri ve donanımlara sahip olmaktadırlar. Ayrıca, öğrencilerimiz mezuniyetleri sonrasında girecekleri dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı olmaları halinde, Ziraat Fakültelerinin ilgili bölümüne dikey geçiş yapabileceklerdir.

 

İLETİŞİM

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü
Akyazı Mah. Sahil Caddesi, 52200, ORDU
Tel : +90 452 2334865 / 4112
E Mail : emelkaracaoner@odu.edu.tr

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

2015-2016 yılı güz dönemi itibari ile okulumuzda 3 yeni programda öğrenci alımı yapılacaktır.