E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
 Haberler & Duyurular
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Ara Sınav Mazeret Sınavı Müracaatları Değerlendirme ListesiMotorlu Araçlar ve Uygulamalı Eğitim-Öğretim İşbirliği ProtokolüTeknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet Proje Açılış ToplantısıMezuniyet Çift Ders Sınavı ListesiYatay Geçiş Başvuru SonuçlarıYardımcı Doçentlik Yabancı Dil Sınavı SonucuMezun Durumda bulunan ve Sadece Stajı Kalan Öğrencilerimizin Dikkatine!Aralık Karma Fotoğraf Sergisi Okulumuzda AçıldıOkulumuz Futbol Turnuvası Tamamlandı20.12.2017 Çarşamba günü yapılması planlanan mühendislik yeterlilik sınavları hakkında10 KASIM 2017 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI“Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” Proje ortaklığımız geçtiTezmaksan Semineri Yapıldı2017-2018 Yatay Geçiş İlan Listesiİnşaat Teknolojileri 2017 EtkinlikleriArasınav(Vize) Mazaret Sınavına Girecek Öğrenci ListesiPERSONEL İLANIOtomotiv Firmaları ile Uygulamalı Eğitim Protokol İmzalandıORDİF 52'ye KatıldıkMekatronikçinin SCADA GünlüğüAcı Kaybımız10 Kasım 2016 Atatürk'ü Anma TöreniBölümler Arası Futbol Turnuvası DüzenlendiMekatronikçinin Staj GünlüğüKısmi Zamanlı Öğrenci BaşvurularıYabancı Dil Muafiyet Sınavı DuyurusuAvrupa Birliği Destekli Logistik Eğitimi Yüksekokulumuzda TamamlandıTekstilde Gençlerin Usta Elleri Projesi Kapsamında Kuzey Kafkas Tekstili ZiyaretMerkezi Yatay Geçiş Duyurusuİnşaat Teknolojisi Programı Önemini Artırıyor
Anasayfa

İnşaat Bölümü

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Gençler;

Medeniyetlerin oluşması ve gelişmesi için vazgeçilmez uğraş alanlarını içeren inşaat sektörü barınma ihtiyacımızı karşılayan konutlar, ulaşım ihtiyacımızı karşılayan karayolları, demiryolları, limanlar, havaalanları sanat yapılarından olan köprüler, tüneller, istinat duvarlarına kadar değişen geniş bir yelpazede modern yaşamın gerekleri olan tüm yapıların tasarımı, inşası, bakım ve onarımı ile ilgilenmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında inşaat sektörünün insan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için her daim aktivitesini koruma zorunluluğu vardır. Bu nedenledir ki dünyada ve ülkemizde zaman zaman ortaya çıkan ekonomik krizlerden de ihtiyaçlardan dolayı çabuk sıyrılması gerekliliği olan bu sektörde istihdam alanı bulmak da zor olmamaktadır. Emniyetli ekonomik ve estetik yapıların tesisi için optimum çözümler üretebilen pratik zekalı, iş organizasyonunda iyi yetişmiş ve konusunda uzman olan elemanlara ihtiyaç olduğu herkesçe bilinmektedir.

Bu sektörde yapılan yatırımların kaliteli ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesinde inşaat bölümü mezunları aktif rol üstlenmektedir.

Bölümümüz uluslararası kalite standartlarında eğitilmiş mimari ve statik projelerin hazırlanmasındaki gerekli bilgi, beceri ve yeteneğe sahip, keşif metraj işlemleri yapan, arazi ve harita ölçüm aletlerini kullanan, şantiye iş programı hazırlayan, mevcut bilgisini özümseyerek doğruluk ve düzen içerisinde bağımsız çalışan, karar veren, iyi iletişim kuran eleman yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Ülkemizde ve dünyada bugün olduğu kadar, gelecekte de inşaat alanında iyi yetiştirilmiş, bilgi ve beceri sahibi, uygulamacı, teknik elemana, teknikere ihtiyaç duyulacağı konusunda ise hiç şüphe yoktur.

Bölümümüzü seçerek bu amaçları bizlerle paylaşan siz sevgili öğrencilerimizi kutlar, tüm öğretim elemanlarımız adına eğitim hayatınız ve sonrasında başarılar dilerim.

Yrd. Doç. Dr. Yasemin AKGÜN

İnşaat Bölüm Başkanı

 

Bölüm Hakkında

İnşaat sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu özelliği nedeni ile stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte; rekabetin büyük yoğunluk kazanmasından ötürü, sanayileşmiş ülkeler tarafından bu sektörün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar uygulamaktadır.

Yapılaşma ile ilgili yeni tekniklerin bütün ekonomilerde lokomotif görevi görmesinden dolayı, inşaat sektörü, her zaman önemli teşvikler ve yatırımların kaçınılmaz olduğu, istihdamın sürekli arttığı bir iş alanıdır.

İnşaat Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda inşaat sektöründe mal/hizmet üreten inşaat firmalarında; Mühendislik-Mimarlık bürolarında, şantiyede uygulama yapan firmalarda, beton santrallerinde, yalıtım firmalarında, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilirler.

 

Programlar

-İnşaat Teknolojisi Programı

-İnşaat Teknolojisi Programı II. Ö.

 

Öğretim Elemanları

Yrd. Doç. Dr. Yasemin AKGÜN (Bölüm Başkanı)
Öğr. Gör. Bilge AYDIN (Bölüm Başkan Yardımcısı)
Öğr. Gör. Ahmet KÖSE
Öğr. Gör. Adnan TİRYAKİ

 

Laboratuar

Okulumuz bilgisayar laboratuvarları, "Probina Orion" Bina Tasarım - Analiz Programı ve "AutoCAD" Programı ile, bölümümüz öğrencilerinin genel yapı tasarımını anlayabilmeleri, yapısal analizleri yorumlayabilmeleri ve her türlü yapısal çizimi oluşturabilmeleri için hizmet vermektedir.

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

2015-2016 yılı güz dönemi itibari ile okulumuzda 3 yeni programda öğrenci alımı yapılacaktır.